Solné obklady

Solný roztok lze používat pouze v látkovém obkladu, v žádném případě nenanášejte roztok přímo na tělo. Koncentrace soli v roztoku by neměla překročit 10%, ale také nesmí klesnout pod 8%. Obklad
s roztokem vyšší koncentrace může vést k destrukci kapilár v tkáních v oblasti aplikace. Doporučuji používat lékárenskou sůl sobsahem 99,98% NaCl. Při používání lékárenské soli se zvyšuje účinek. Výběr materiálu pro obklad je velmi důležitý. Obklad musí být hygroskopický. To znamená, že snadno pohlcuje a udržuje vzdušnou vlhkost, za mokra měkne a za sucha tvrdne. Nejlepší je používat lněné, vlněné a bavlněné látky (ručník), opakovaně používaná, ne jednou vypraná. Můžete použít i gázu (obvaz z lékárničky). Gáza se složí do 8 vrstev. Jakýkoli jiný ze specifikovaných materiálů ve 4 vrstvách. Použitý obklad by měl být dostatečně teplý. Obklad jemně vyždímejte, aby nebyl příliš suchý ani příliš mokrý. Na obklad neaplikujte nic dalšího (éterické oleje, ani bylinkové odvary)! U různých plicních nemocí (s vyloučením krvácení z plic) aplikujte obklad na záda. Hrudník zabandážujte dostatečně pevně, ale nezatlačujte dech. Ráno, po odstranění obvazu by měl být materiál dobře opláchnut v teplé vodě. Aby obklad na zádech lépe účinkoval, vložte mezi lopatky válec vlhkých vrstev a zabandážujte. Tato metoda není vůbec žádnou senzací. Byla prostě jen zapomenuta.

Jak fungují solné obklady:

  • Stolní sůl rozpuštěná ve vodním roztoku, max. 10 procent, je aktivním sorbentem. Čerpá veškerou odpadní vodu a všechny nečistoty z nemocného orgánu. Terapeutický účinek nastane pouze, pokud je obvaz prodyšný, tj. hygroskopický, což je dáno kvalitou materiálu použitého pro obklad.
  • Solný obklad působí lokálně- pouze na nemocný orgán nebo na část těla. Když je tkáňová tekutina absorbována z podkožní vrstvy, stoupá zhlubších vrstev a vytahuje všechny patogeny: mikroby, viry a organické látky. Tudíž během aplikace obvazu se v tkáních nemocného organismu tekutina obnovuje, čistía zpravidla eliminuje patologický proces.
  • Obvaz s hypertonickým roztokem chloridu sodného působí postupně. Po hodině a půl se kašel často zastaví a objeví se až ráno. Po čtyřech obkladech často zmizí beze stopy.
  • Použití roztoku chloridu sodného vyžaduje určitou opatrnost. Nedoporučuji používat obvaz
    s koncentrací roztoku víc jak 10%. V některých případech je lepší 8% roztok.

Jak připravit 10% fyziologický roztok:
Existují stovky dobrých receptů a je těžké někoho překvapit novými. Ale tento recept je tak jednoduchý a účinný, že ho budete určitě používat. Četl jsem to v novinách předmnoha lety. Jedna zdravotní sestra napsala recept:

  • Vezměte 1 litr převařené vody, sněhu, dešťové nebo destilované teplé vody.
  • Vložte 90g stolní soli do 1 litru vody (tj. 3 zarovnané polévkové lžíce). Dobře promíchejte. Výsledkem je 9% solný roztok.
  • Vezměte 8 vrstev bavlněné gázy (nebo sepraný bavlněný ručník či osušku- stačí 4 vrstvy), nalijte část roztoku a držte vněm 1 minutu 8 vrstev gázy. Lehce vyždímejte, aby roztok držel v látce a nestékal.
  • Na bolavé (nad nemocné) místo naneste 8 vrstev gázy. Nezapomeňte na něj položit kus čisté prodyšné látky, nejlépe z vlny. Udělejte to před spaním.
  • Ppřepásejte vše bavlněným šálem nebo obvazem bez použití polyethylenových vložek. Udržujte až do rána.
  • Ráno všechno odstraňte. Příští noc všechno opakujte.

Zdroj: Jiří Matějka-vydavatel a šéfredaktor časopisu WM magazín Skryté skutečnosti: www.wmmagazin.cz
dle Rp od zdravotní sestry chirurga I.I. Sheglova z II.svět. války