PUPEČNÍKOVÁ KREV

Pupečníková krev

Po porodu miminka se běžně (pokud nemáte s drahocennou placentou jiné úmysly, např. není plánován tzv. Lotosový porod... www.lotosovyporod.wbs.cz nebo nechcete nechávat co nejdéle dotepávat pupečník) dvojitě podvazuje pupečník a mezi podvazy se přestřihává. Jeho část u novorozence se pak dále ošetřuje a vzniká z ní později pupík, část u placenty a placenta se likviduje jako infekční odpad, což je velká škoda. S placentou, zbytkem pupečníku a s krví v ní obsaženou se ale likvidují i neopakovatelné buňky novorozence- tzv. perinatální Kmenové buňky. Tyto mladé Kmenové buňky jsou základními buňkami schopnými se dle potřeby organismu diferencovat v různé typy specializovaných buněk jako například buňky nervové, kostní, svalové, krevní ... říkáme, že jsou to buňky multipotenní. Je jasné, že tyto buňky vyhodit je velká škoda! Po narození se všechny buńky novorozenečka soustředí na své úzce specializované úkoly, v jejichž plnění se rychle zlepšují, ale tím také ztrácí schopnost přeměnit se na buňky s jinou funkcí. Dále máme Kmenové buňky již jen v kostní dřeni či tukové tkáni, kde je jich jen omezené množství. Dnes mají rodiče možnost nechat uložit část pupeční šňůry dítěte i nechat odsát a zamrazit Kmenové buňky z pupečníku a placenty pro své dítě...Autologní transplantát, nebo je darovat do celosvětového registru...Alogenní transplantát.

Autologní transplantát, jelikož nemá žádné cizí antigeny, a celkově je antigenně velmi nezralý tedy neaktivní, je dítětem v případě použití transplantátu 100% přijat. Alogenní transplantát se musí jako každý jiný transplantát shodovat v co nejvíce antigenech s přijemcem, pak jej lze použít, ale % jeho přijetí není zdaleka tak vysoké. Příbuzní mají většinou větší šanci na antigenní shodu s dárcem transplantátu, než cizí lidé, tedy štěp jednoho dítěte je cca v 25% použitelný i pro druhé dítě, pokud mají oba rodiče stejné.

Transplantát pupečníkové krve se dnes používá již v mnoha zdravotních indikacích a v mnoha dalších se jeho použití testuje. Přestože se výsledky jeví výbornými, Autologních transplantátů je bohužel zatím využíváno v rámci klinických studií a experimentální léčby. Zatímco pro léčbu leukémií je využíváno transplantátů alogenních (tedy i sourozeneckých), pro léčbu jiných než hematologických onemocnění je preferovaný štěp autologní. Pokud máte zájem uschovat svému potomkovi jedinečnou a nikdy později již nezískatelnou zásobu Kmenových buněk, které jej mohou později uzdravit po poranění centrálního nervového systému, infarktu myokardu nebo třeba některých druhů leukemie, registrujte se k nezávaznému získání dalších informací níže, a po jejichž pročtení se můžete informovaně rozhodnout.

Zašlete mi více informací na moji emailovou adresu:

Registrujte se na:

 www.cekammiminko.cz 

a u porodu pak nemusíte řešit žádné formality.

V případě dotezů volejte infolinku Národního centra tkání a buněk 800 682 522.